Ozone Strike Pro je ena najbolj popularnih mehaničnih tipkovnic v Sloveniji – pa je razlog za tem dober marketing ali dejansko kakovosten izdelek?
Embalaža, v kateri prejmemo tipkovnico ni nič posebnega – pač v skladu z vsemi njihovimi produkti rdeče-črno obarvana škatla. Na njej je izdelek predstavljen tako, da bo kupcu v trgovini kar se da privlačen. Model, ki smo ga prejeli je imel v notranjosti Cherry MX Browne, medtem so na voljo tudi MX Red, Blue in Black verzije tipkovnice. Same tipke imajo angleško postavitev s slovensko gravuro, kar je lep detajl, ki ga ne vidimo pri vseh proizvajalcih.
Če se dotaknemo specifikacij:
- naj bi Cherry MX stikala zdržala 50 milijonov pritiskov,
- USB 2.0 hub z enim portom na zadnji strani tipkovnice,
- Audio-passthrough kabli za povezovanje 3,5 milimeterskih konektorjev direktno na tipkovnico.
- Ta ima rdeče-bela osvetlitev tipk in
- možnost nastavljanja 30 konfiguracij makro tipk, vključenih je pa tudi
- 64 KB spomina na sami tipkovnici
- ki tehta dober kilogram in je
- na računalnik povezana z poldrugim metrom dolgim pletenim kablom
V primerjavi z mnogimi konkurenti je Strike Pro dejansko vsaj malo diskretna, nima tistih lastnosti designa ki glasno kričijo “jaz sem gamerska tipkovnica” z agresivnimi poslikavami in teksturami ali čem tretjim.
Vse tipke so opremljene z meni všečno nestandardno pisavo, in so sicer mat črne barve. Na F tipke so bile dodane funkcije nastavljanja odzivnosti tipkovnice, sicer nevemo zakaj bi kdo namenoma povečeval čas potreben da tipkovnica računalniku pošlje signal, a vseeno. Poleg tega so dodane še tipke za upravljanje z medijskimi vsebinami, tipka za izklop Windows tipke med igro in seveda šest makro nastavitev – vse te so dostopne preko modifikatorske Ozone tipke, ki zamenja desno Windows tipko. Govoriti o sami izkušnji uporabe nima smisla, saj Cherry MX veljajo za “de facto” standard mehaničnih tipkovnic. V testirano tipkovnico so vključeni MX Browni, ki so najbolj popularna zaradi njihove primernosti tako za hardcore gamerje in tipkarske navdušence.
Preostali del tipkovnice je v istem mat črnem barvnem stilu prevlečen še z nedrsečim premazom, ki je kratko malo izjemen. Roke na njem ne drsijo in se ne znojijo, poleg tega pa je prijeten na otip. V design je vključen polovični naslon za roke, ki bi lahko bil daljši in je tako bolj kot ne v celoti uporaben le za uporabnike z manjšimi dlanmi.
Vseeno Strike Pro pokaže svoje gamerske korenine z osvetlitvijo, ki je na večini tipkovnice bela, medtem ko je na QWE in ASD, Escape in smernih tipkah rdeča. Vpeljava dveh različnih barv osvetlitve je sicer po mojem mnenju zgrešena, a morebiti pri proizvajalcu vedo stvari, ki jih jaz ne. Če bi ugasnili osvetlitev tipk bi jo lahko brez težav uporabljali tudi v pisarniškem okolju. Sama osvetlitev ima šest nastavitev:
- izklopljena,
- 3 nivoje svetlosti,
- eno nastavitev, ki počasi posnema efekt pulza
- in eno, ki osvetli le rdeče tipke.
Na našo žalost pa spreminjanje svetlosti osvetlitve ni spremenilo svetlobe rdeče osvetljenega dela, ki je enostavno bodel v oči.
Če se za konec dotaknemo še programske opreme, s katero lahko spreminjamo nastavitve tipkovnice in makroje – ta je milo rečeno zanič. Vsakič ko želimo potrditi kakšno spremembo se celoten program obesi in se nekaj trenutkov noče odzivati. To je verjetno zaradi pisanja teh nastavitev na v samo tipkovnico vključen spomin, ki nam omogoča, da se naše preference ohranijo tudi ko zamenjamo računalniški sistem, a vseeno se mi to ne zdi sprejemljivo.
Pod črto je Ozone Strike Pro cenovno ugodna mehanična tipkovnica z originalnimi Cherry MX stikali in dobro izkušnjo uporabe, ki jo pa kali nepopolna osvetlitev in obupna programska oprema, za katero bi raje videli, da bi je sploh ne bilo.