JBL je znamka, ki jo verjetno vsak Slovenec takoj poveže s kvalitetnim zvokom. Prvi razlog za to je, da že od leta 1946 proizvajajo izključno zvočnike, slušalke in drugo audio opremo. Njihovi izdelki so de facto standard v večih kategorijah profesionalne zvočne opreme, v zadnjih letih pa so s slušalkami in Bluetooth zunanjimi zvočniki – slednje so verjetno najpopularnejšo praznično darilo zadnjih nekaj let, uspeli tudi na trgu potrošnikov.
Z letošnjim letom pa so stopili na nov trg, ki nas pri Game Gangu bistveno bolj zanima, in sicer je to segment gaming headsetov.
Medtem, ko je pred desetimi leti bila izbira dosti slabša – imel si Logitech, Steelseries, Razer in v višjem rangu Sennheiser, je dandanes moč najti nekaj za vsakega. Najsi je to 7.1 prostorski zvok, RGB osvetlitev in atraktivne barve, dober mikrofon ali povezljivost, brezžično delovanje ali kaj četrtega.
No, po treh mesecih vsakodnevne uporabe JBL Quantum 800 smo končno pripravljeni, da vam predstavimo kateri so ključni presežki, kot tudi slabosti te, prve generacije izdelkov izpod rok JBLa.
Atraktiven, premium izgled
Če začnemo z designom, je le-ta poseben – svetleča kovinska barva, ki je sicer pobarvana plastika, občutljiva na prstne odtise, s črnimi detajli vseeno zagotovo upraviči ceno. Sicer na prvi pogled izgledajo masivne in velike, kar je večidel posledica debelih in super mehkih, s spominsko peno napolnjenih earpadov, več o katerih bom povedal kasneje. Za tem opazimo cel kup priklopov in gumbov, ki omogočajo polnjenje, AUX povezavo, nadzor nad volumnom, aktivnim izenačevanjem zvoka, vklop in izklop headseta ter Bluetooth. A prava akcija se prične, ko jih prižgemo.
Dovršena programska oprema in kompatibilnost z vsemi napravami, ki jih imate
Atraktivno RGB osvetlitev lahko do popolnosti prilagodimo svojim željam in bo dovolj še za največjega svetlobnega freaka, v programu JBL Quantum Engine. Slednji nam prav tako omogoča nastavitev vseh drugih zvočnih karakteristik po lastnih preferencah, tj. EQ oziroma poslovenjeno, izenačevalnik, DTS X, Surround 7.1 “QuantumSURROUND”, status baterije in več.
Na zunanje naprave se lahko povežemo na več načinov, med njimi je tudi TRRS konektor, ki omogoča ožičeno povezavo s kontrolerji in mobilnimi napravami, za vse novejše naprave bi pa toplo priporočil, da se uporablja nova, 5. generacija Bluetootha, ki deluje brezhibno. Sicer je preferenčna in najbolj kakovostna zagotovo povezava z USB priklopom, ki preko 2.4 GHz frekvence pošilja brezizguben zvok brez vsakega delayja.
Gamerjem prilagojen zvok z natančnimi midtoni
Po defaultu je zvočni profil JBL Quantum 800 prilagojen gamerjem – poudarjeni basi in močan, čeprav nenatančen treble ter zelo precizen odziv v srednjih frekvencah. No, jaz osebno vedno skušam dobiti kar se da uravnan zvok, posledično sem spodnji del znižal in prilagodil treble tako, da manj “prebija”. Seveda je to stvar osebne preference in zato vedno priporočamo, da izdelek pred nakupom preizkusite sami v najbližjem Big Bangu.
Izenačevanje zvoka, ki nas ne izolira popolnoma, a pomaga pri izkušnji
Ena ključnih lastnosti, ki jo proizvajalec oglašuje, je active noise cancellation ali aktivno izenačevanje zvoka, ki ga vklopimo z gumbom na ušesniku. To v teoriji v celoti izloči zunanje zvoke ter vam omogoči boljšo, bolj poglobljeno igralno izkušnjo – no v praksi pa definitivno pomaga, recimo če ste na lanpartyju, se normalnih, umirjenih zunanjih šumov sploh slišalo ne bo, ko pa nekdo zakriči ali vzklikne, pa se bo vseeno slišalo, a precej manj. Istočasno, če se mimo hiše pelje avtobus, se ga ne bo niti slišalo – če pa se vklopijo sirene za zračni napad, se bo pa slišalo, a manj. Verjamem, da razumete.
No, popolnoma se bo razumelo tudi vse, kar poveste na vgrajenem mikrofonu. Ta zajema zvok kristalno jasno še posebej ob pomoči aktivnega odstranjevanja šuma, ki ga lahko vklopite. Res je, da to ni studijski mikrofon, daleč od tega, a bo za uspešno igranje in zanesljivo komunikacijo s soigralci več kot dovolj. Bolj kot kvaliteta sta nas navdušili dve malenkosti – to, da se mikrofon izklopi, ko ga fizično dvignemo in to, da ko mikrofon mjutamo, tj. izklopimo, se prižge rdeča lučka v robu vidnega polja pred mikrofonsko kapsulo.
Neverjetno udobje s spominsko peno
Odlična uporabniška izkušnja se nadaljuje tudi pri izjemnem udobju nošnje – tu je potrebno izpostaviti resnično plushy earpade ter naglavni trak. Tudi pri celodnevni nošnji je bil headset, kot da ga ni na glavi. Niti pri meni, ko nosim očala in to pri marsikaterem modelu povzroča probleme, to ni faktor pri JBL Quantum 800. Dejansko se sploh ne opazi nekaj več kot 400 gramov teže.
Problemi s polnjenjem in 8-urna vzdržljivost baterije
Zajeten del te lahko pripišemo vgrajeni bateriji, ki naj bi po specifikacijah zdržala 14 ur neprestanega predvajanja zvoka – a je to številka brez osvetlitve in noise cancellationa. Kot da bi na laptopu ugasnil monitor, da šparaš z baterijo. Ob normalni uporabi pa zdržijo nekaj več kot 8 ur uporabe ter so s tem dovolj za poln dan igranja. Če se izpraznijo pa doživimo največjo negativno izkušnjo z uporabo izdelka – dejstvo, da headseta ni mogoče uporabljati takrat, ko se polni. Tu je olajševalna okoliščina, da se jih s priloženim, pletenim USB C konektorjem napolni v nekaj več kot eni uri, a je vseeno boleče zame, ki si včasih celo telefon pozabim dat polnit iz enega v drug dan, kaj šele gaming headset.
TL;DR verzija testa
No, in to je naša izkušnja uporabe Quantum 800, najboljšega brezžičnega headseta v ponudbi JBL – pod črto je to impresiven vstop audio velikana na trg gaminga, ki ima nekaj pomanjkljivosti, a le-te odtehta z odličnim udobjem, zanesljivim zvokom in seveda spektakularnim izgledom.
Vroča ponudba za gamerje
JBL Quantum 800 Black brezžične gaming slušalke
179,99 €