Danes gledamo, če je iPhone 14 Pro Max trenutno res najboljši telefon za zahtevnega uporabnika, ki išče najboljše v vseh kategorijah – uporabniški izkušnji, kvaliteti slik in videa ter zagotovo zmogljivosti za produktivnost in igre.
Revolucija ali evolucija?
Zdi se mi, da Apple nikoli ni zares pravi tehnološki inovator – tehnologijo vedno pokaže v konceptu, prototipu ali ne zares uspešnem tržnem izdelku nek drug proizvajalec, a Apple vzame to zadevo in jo z vrhunskim UX ali uporabniško izkušnjo naredi tako, da se nam zdi, da je to edini pravi način, kako lahko to sploh deluje ter spremeni neko mlečno steklo v svetleč diamant. To so sedaj storili s celo vrsto zadev – od iPoda, iPada, Macbook Aira, Apple Watcha, AirTagov ter v okviru iPhone tehnologij kot so FaceID do v tem model aktualnega SOS klicanja preko satelitov in Always On Displayja.
V tem kontekstu je vsakokrat pričakovati, da bo Apple znova presegel vsa pričakovanja in naredil revolucijo še v enem segmentu zabavne elektronike malce preveč – a vseeno so v štirinajsto izdajo iPhonea vključili lepo število nadgradenj.
Zarezo je zamenjala tabletka
Prva zadeva je zagotovo Dinamični Otok. Notch na vrhu je tako zamenjala majhna tabletka, ki je še zmeraj večja kot pri konkurentih, a je zahvaljujoč pametnemu UI ter kul animacijam osmisljena do te točke, da so jo pri Applu kar poimenovali. (cut – no, česa pa ne poimenujejo, če bi lahko bi vsak vijak imel neko epsko ime kot [insert]). Tu moram priznati, da nekaj tednov po izidu le majhno število aplikacij kakorkoli izrablja to funkcionalnost, tako da je težko presoditi o dolgoročni praktičnosti, a na prvo žogo se mi zdi, da je to malce drugačna animacija notificationa, ki se zmanjša ter ostane v vrstici ter tako ali drugače mora biti pokazana tako na malo, da ne pokaže nič pametnega. To, da pa lahko na njo klikneš (in itak se mi tu dogaja da moram včasih tapnit tri ali štirikrat da prime) in jo odpre je pa proces, ki je isto dolg kot switchanje med aplikacijami. Nevem, ne vidim hypea okoli tega, a mogoče bo vam bolj povšeči.
Spremembe ekrana, ki nam bo cel čas na očeh
Nadalje je vsaj na modelu Pro Max bilo videti občutno nadgradnjo na področju ekrana. Še zmeraj imamo 6.1 ali 6.7-inčen Super Retina XDR OLED panel, ki podpirata tehnologijo ProMotiona z do 120 Herzi hitrostjo osveževanja – vse to z izboljšano svetlostjo 2000 nitov, kar je več kot dovolj za popolnoma normalno gledanje na telefon tudi ob zelo svetlih dnevih in, ko sonce sije direktno na ekran.
Ključna sprememba za vse redne uporabnike iPhoneov bo Always On Display. Ta se več ne ugasne popolnoma, ko je mirno odložen na mizi, ampak pametno izjemno zniža svetlost (in ob tem ohrani kontrast ter barve wallpaperjev), zniža hitrost osveževanja na 1 Hertz in s tem naj bi ne zapravil skoraj nič baterije. No, ko pa senzor razdalje vidi, da je v žepu ali odložen z ekranom na mizo, ga pa vseeno ugasne. V praksi je to vsaj pri meni pomenilo, da sem cel čas gledal proti telefonu, če sem spet pozabil prižgan ekran, a po drugi strani verjamem, da ko se enkrat navadimo, bo možnost vedno videti uro in zadnje notificatione, brez da vzamemo telefon v roko, postala kar naravna.
eSIM, ki ga pri nas zares ne uporablja nihče in SOS, ki ga lahko uporabljaš le na potovanju po ZDA in Kanadi
Dve funkciji, ki so jim na Keynote predstavitvi namenili ogromno časa sta Emergency SOS in eSIM. Prva za tiste, ki gledate ta video na Game Gang kanalu in ste res gamerji, ne bo najbolj praktična (poleg tega, naj bi delovala samo v ZDA in Kanadi). Druga funkcija eSIMa je sicer zadeva, ki jo podpirajo že vsi večji operaterji v Sloveniji, a vseeno vsaj še to generacijo v EU dobimo slot za nano SIM kartico.
Svetlobno in prostorsko požrešne kamere
Kot naslednje točke nadgradnje ne moremo mimo kamer. Primarna je bila nadgrajena z 48-megapiksli z možnostjo t.i. pixel binninga v slabših svetlobnih pogojih za manj zrnato sliko, prav tako so vključili Action mode z večjo stopnjo stabilizacije in kamero na prednji strani za vse TikTok navdušence izboljšali z 12-megapikslsko različico. Slike in video posnetki s Cinematic mode so odlični in razlika, ki jo združevanje pikslov iz 48 na 12 naredi ponoči je res game-changer. Dodatno je potrebno izpostaviti možnost zajema v ProRAW oz. ProRes formatu, ki omogočata boljšo nadaljnjo obdelavo – a bosta res hitro napolnila omejen spominski prostor na napravi, tako da je za foto in videografe 1 terabajtna različica skorajda nujna.
Zmogljivost in kako se odreže v igrah
Prav tako je pomembna izboljšava na papirju nadgradnja procesorja na manjši proizvodni proces ter posledično hitrejše delovanje in manjša poraba energije, vendar je zadnjih nekaj let Apple odločno pred konkurenco kar se tiče zmogljivosti in hitrosti – tako lahko le povemo, da so tokrat razliko le še povečali, vendar res občutne razlike z zadnjo generacijo res ni za videti. Igranje iger, pa najsi je to Apex, Call of Duty ali Clash Royale je vedno potekalo brez vsakega zatikanja ali opaznih FPS droppov in vsaj jaz osebno sem v igri res cenil večjo velikost, ki jo zagotovi Max. Dodatno je potrebno izpostaviti tudi pregrevanje, saj 14-ka ni nikoli postala neprijetna na otip, je pa zagotovo občutno toplejša, a nikoli nad 40 stopinj celzija.
Popoln pa zagotovo ni
A vse zagotovo ni perfektno na štirinajsti izdaji Apple iPhone Pro Maxa, saj je le-ta res težek in je za normalno upravljanje potrebno imeti relativno tanek ovitek oziroma se navaditi uporabljati telefon z dvema rokama. Dodatno za skoraj dva tisočaka me kar moti, da proizvajalec iz naslova verjetno osupljivih prihodkov licenciranja Lightninga noče preklopiti na USB C konektor, a dejansko pa zamerim to, da so mi iz škatle ukradli še polnilec. Medtem na Android strani v škatli dobiš cel gift pack dodatne opreme.
TL;DR
Če pogledamo na zunaj, je iPhone 14 Pro skorajda identičen kot prejšnja izdaja – malce večji so le objektivi in tabletka za Dynamic Island. Ampak pod pokrovom je cela vrsta majhnih sprememb, nadgradenj in novih funkcij, ki pa bodo enemu uporabniku naredile nadgradnjo čisto “worth-it”, medtem drugim ne bodo pomenile čisto nič, a se na koncu poznajo v venomer boljšem končnem izdelku – pod črto pa je iPhone to še zmeraj flagship kategorije mobilnih naprav in to z razlogom.
Le upam, da ga ne razbijem – tu pa pride prav cela vrsta ovitkov in zaščitnih stekel za vsak okus, med katerimi lahko izbirate v najbližjem Big Bangu ali pa za tiste res nerodne, ga celo kasko zavarujete.