Če ti med igranjem na spletu naenkrat vrže na ping na 200 ali če ti po nekaj sekundah vsakič znova prekine YouTube posnetek, imaš jasno – počasen internet. Ampak razlogi za to počasnost niso vedno tako samoumevni.
Sledi našim nasvetom in preveri, kako lahko optimiziraš internetno povezavo za najbolj optimalno igralno izkušnjo.
Pripravili smo seznam nasvetov, s katerimi lahko preveriš razloge za slabo delovanje tvojega interneta in seveda rešitve, s katerimi si lahko pomagaš. Kot prvo, je potrebno izpostaviti, da počasen internet ni nujno vezan na hitrost tvojega paketa.
Tip povezave na internet – optika je zakon
Seveda je zagotovo razlika med t.i. bakrenimi povezavami tipa ADSL in VDSL ter koaksialnimi povezavami, v primerjavi z optičnim omrežjem FTTH kot noč in dan – povprečen ping pri igranju se ne le prepolovi, marveč je tudi izrazito bolj stabilen pri optiki, pa da sploh ne omenjamo možnosti ogromne pasovne širine s povezavami do 1 gigabita na sekundo tako pri downloadu kot pri uploadu, ki ji pri drugih tehnologijah niti blizu ne pridemo. Skratka, optika je zakon, če imate le možnost za njo – v primeru, da je pa nimate, pa lahko vseeno storite precej, da stanje optimizirate do točke normalne izkušnje v vsaki situaciji.
Povezava doma – kabel je zakon
Prvo kot prvo, povezava od računalnika do T-2jeve naprave. Če imaš le možnost, vedno potegni ožičeno povezavo z UTP kablom direktno iz naprave do modema ali ruterja. Enke in nule se tako premikajo čisto same, brez vsakih motenj in to je zagotovo najcenejši način za dosego resnično zanesljive povezave brez izpadov ali nekonsistentnosti. [on-screen: Pazite, da je mrežni kabel vsaj nekaj centimetrov oddaljen od električne napeljave visoke napetosti, saj le-ta vnaša motnje].
Kako do kvalitetnega WiFi omrežja?
Če pa to res nikakor ni mogoče na noben način, nam ne preostane drugega kot storiti vse, da naredimo WiFi tako dober, kot se da. Prvo – zagotovite, da ste kakor je le mogoče blizu vašemu modemu, brezžičnemu ruterju ali dostopni točki, brez večjih fizičnih ovir (kot recimo masivne stene in podobno). Če ste v drugem nadstropju, oddajnik signala pa v pritličju – in imate zaradi tega le eno ali dve črtici ter posledično tudi toliko črt na nagubanem čelu, razmislite o načinu, kako spraviti vir signala bližje.
Istočasno je super, da vaš oddajnik WiFi signala ni predpotopni brezžični linksys iz preloma tisočletja, ampak neka zadeva s par kvalitetnimi antenami – idealno tudi 5 GHz povezavo, ki na ima sicer krajši domet, a zagotavlja bistveno širšo pasovno širino v primeru AC hitrosti. Ni potrebno, da izgleda vaš ruter kot škorpijon ali pa nek transformer, ki vas bo pravkar napadel, a zunanje antene so vedno dobra stvar.
Na drugi strani imajo moderni prenosniki običajno močne antene, medtem pa so stacionarni računalniki z vgrajenimi WiFi moduli pogosto opremljeni z možnostjo priklopa zunanjih anten – le-te so skoraj nujne za zanesljiv signal ter tako dobro igralno izkušnjo. Če pa kartica ni vgrajena in imate USB različico, pa je to naslednja točka za nadgradnjo, v eno, ki se jo priklopi direktno na PCI express vodilo in takšno – so postale kar cenovno dostopne.
Tu moramo izpostaviti, da se v primeru želje po nizkem in stabilnem pingu izogibate rešitvam, kot so Powerline adapterji, ki prenašajo omrežje po pogosto pohekani električni povezavi hiše ter povzročijo več težav, kot so vredni, WiFi repeaterji, ki zajemajo signal glavne dostopne točke ter ga še enkrat pošiljajo naprej ter bistveno dvigujejo odzivni čas, mesh omrežjem (ki v višjih cenovnih razrednih sicer vedo biti koristni, a je to izven obsega tega videa) in več.
Sedaj pa na dejansko pravilno uporabo naše, po novem super kvalitetne povezave.
Bodite pozorni na aktivne naprave in storitve
Prva in takoj očitna zadeva je, da za nemoteno igranje izklopite oz. omejite uporabo drugih naprav na istem območju – vsaka priklopljena IP televizija, vsak telefon, na katerem se gleda TikToke ali prenosnik z vklopljenim livestreamom Pero Martića v praksi “kuri” povezavo. Ko le-te zmanjka, oziroma če nimate optike oziroma s slabo omrežno opremo tudi že z vsako drugo aktivnostjo, se pričnejo problemi ter ping ter latenca naraščata. Temu se strokovno pravi bufferbloat [grafika https://www.waveform.com/tools/bufferbloat] o katerem lahko več preberete na linku na ekranu – na kratko, rešite se je z nadgradnjo ruterja, ki podpira pametno upravljanje s čakalnimi vrstami paketkov. Okej, pa da ne zaidemo preveč.
Poleg drugih uporabnikov, imaš lahko nestabilno povezavo zaradi morebitnih virusov, ki pošiljajo tvoje podatke hekerjem, rudarijo kriptovalute brez tvoje vednosti ali pa imaš zelo pogosto sto in en dodatek v brskalniku, ki komunicira s sto in enim kitajskim strežnikom. Vse te stvari kvarijo uporabniško izkušnjo – skratka, bodi pozoren na to, kaj nameščaš, kaj prenašaš in kako uporabljaš računalnik – tu pride prav tudi kak antivirus, kot je ESETov NOD32.
Še naprej – prav tvoja uporaba drugih storitev, najsi je to poslušanje podcastov v ozadju, gledanje streamov na drugem monitorju in zagotovo tudi streamanje, lahko vplivajo na kvaliteto igralne izkušnje. Če imaš nestabilno povezavo in ali slab ruter, je dober nasvet izklopiti čisto vse druge mogoče uporabnike ter storitve.
Včasih ni mogoče storiti ničesar. Ali pač?
Treba se je pa zavedati, da je včasih upočasnitev vezana na čas uporabe v dnevu in dejansko ne moreš storiti prav ničesar. Če hkrati s tabo internet uporabljajo tudi tvoji sosedje in vsi gledajo novo epizodo Witcherja na Netflixu, lahko opaziš upočasnitev. Na žalost nekaterih dogodkov in stanj ne moreš nadzorovati.
Tudi če imaš hitro povezavo, lahko zunanji dejavniki, npr. zelo obiskana spletna mesta, upočasnijo tvojo izkušnjo. Povezava je najbolj obremenjena na primer v času po šoli, ali ob slabem vremenu, ko smo vsi naenkrat doma – ko se poizkušate vsi naenkrat prijaviti v Epicov client je prav zato včasih videti čakalno vrsto. Ta problem je bolj ali manj zanemarljiv pri kvalitetni optiki in VDSL+ z visokimi hitrostmi, kot je naprimer Oranžni diamant, a če ste doma na podeželju, je to zagotovo faktor.
Morebiti raziščite možnost igranja preko T-2jevega 4G LTE ali 5G omrežja, ki ima te dni že odlično pokritost ter zagotavlja relativno stabilno igralno izkušnjo s sicer višjim pingom napram optiki, a, če nimate druge opcije, bo tudi to super. Tu naj povem le še, da igranje videoiger porabi zanemarljivo malo podatkov, tj. Manj kot 100 kilobitov na sekundo za samo igro – le pazite na posodobitve in druge prenose, da prehitro ne pokurite paketa.
6. Za vse prave gamerje, T-2
Sam sem uporabnik T-2 storitev že več let in pred tem bil naročnik drugih ponudnikov – dejstvo ostaja, da je omrežje T-2 optimizirano do te stopnje, da vsakokrat, ko se povežem na CS:GO strežnik, je prvo vprašanje drugih soigralcev, če sem doma v Valvovem podatkovnem centru, saj imam pogosto le nekaj milisekund pinga – in vedno bistveno nižjega napram vsem drugim igralem, bodisi iz Slovenije, bodisi iz tujine.
Tako, da – če želiš res zanesljivo izkušnjo, ki jo pospremijo še z morda najbolj prijazno podporo v primeru težav (no ja, teh doslej začuda še nikoli ni bilo) – je T-2 res top izbira in smo izjemno ponosni, da so pokrovitelj EPICENTER dogodkov.
Avtor: Samo Zavašnik
Plačan prispevek s strani naročnika Društvo za elektronske športe – spid.si, ki promovira T-2 internetne storitve.